Doktorant: mgr inż. Cezary Drenda
Promotor: dr hab inż. Marcin Kot, prof. AGH
Zagadnienia poruszane w pracy:
Intensywne obciążenia mechaniczne, którym poddawane są narzędzia do obróbki plastycznej na zimno, prowadzą do ich zużycia wskutek występującego tarcia. Z punktu widzenia technologicznego, ekonomicznego, niezawodnościowego oraz jakości finalnych wyrobów istotne jest poznanie i opanowanie procesów zużycia takich narzędzi. Proces zużycia, zachodzący w trakcie pracy, prowadzi do zmiany geometrii aktywnej części narzędzia, co wpływa na błędy wymiarowo-kształtowe wykonanych wyrobów.
W moich badaniach doktorskich zajmuję się układem podłoże-powłoka na narzędzia do obróbki plastycznej na zimno, takich jak stemple stosowane w przemyśle motoryzacyjnym. Celem moich badań jest przeanalizowanie wpływu wielowariantowej, sekwencyjnej obróbki warstwy wierzchniej, obejmującej obróbkę cieplno-chemiczną i mechaniczną (toczenie i nagniatanie), na wybrane właściwości tribologiczne powłok nakładanych metodą.
Takie układy stanowią nowe rozwiązanie w dziedzinie inżynierii powierzchni, a ich badanie może przyczynić się do doskonalenia narzędzi i poprawy jakości wyrobów.