Skip to content ↓

Laboratorium Technik Smarowniczych i Reologii

Kontakt

Miejsce
Pawilon B-2 niski parter lab. 04

Opiekun
Dr hab. inż. Wojciech Horak, prof. AGH

Działalność naukowa

Laboratorium Technik Smarowniczych i Reologii jest rozwijane od  kilkudziesięciu lat (lata 80-te ubiegłego wieku). Pracownicy laboratorium specjalizują się w badaniu właściwości środków smarnych jak również badaniu właściwości reologicznych szerokiego spektrum substancji; płynów biologicznych, substancji polimerowych, żeli, cieczy ferromagnetycznych  i magnetoreologicznych, roztworów i zawiesin substancji ciekłych.

Działalność dydaktyczna

Tribologia
WIMiR, II stopień kształcenia, zajęcia laboratoryjne
Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn
Specjalności : Eksploatacja i Technologia Maszyn i Pojazdów, Komputerowe Wspomaganie Projektowania

Oferta współpracy:

Laboratorium ma doświadczenie w realizacji projektów naukowych projektów badawczych jak również realizacji badań zleconych przez ośrodki przemysłowe.
W laboratorium możliwe jest przeprowadzenie większości procedur wyznaczania właściwości reologicznych substancji ciekłych:

  • Badania wykonywane są w warunkach stabilizacji termicznej w zakresie od -40 do 200°C (zelżenie od geometrii pomiarowej)
  • Badania rotacyjne (z kontrolowanym naprężeniem stycznym i kontrolowaną szybkością ścinania)
  • Badania oscylacyjne, możliwość wyznaczania przebiegów; G’, G’’, η*, wyznaczanie punktu żelowania, pomiary naprężęń normalnych, i in.
  • Wyznaczanie charakterystyk termicznych (również w warunkach oddziaływania pola magnetycznego)
  • Wyznaczanie charakterystyk lepkościowych (również w warunkach oddziaływania pola magnetycznego)
  • Wyznaczanie charakterystyk czasowych (odpowiedzi na wymuszenia skokowe oraz krzywe relaksacji)
  • Badania typu Magneto Sweep (wyznaczanie charakterystyk reologicznych cieczy w funkcji indukcji magnetycznej)
  • Wyznaczanie granicy płynięcia (5-metod, w tym strukturalna granica płynięcia)
  • Wybrane procedury badawcze mogą być realizowane w atmosferze gazów ochronnych (zelżenie od geometrii pomiarowej)
  • Doradztwo dotyczące reologii i reometrii, oceny i interpretacji właściwości reologicznych cieczy i substancji plastycznych

Stanowiska badawcze

Reometr rotacyjny Anthon Paar model MCR301

Pomiary lepkości, granicznego naprężenia płynięcia,  wyznaczanie charakterystyk reologicznych przy kontrolowanej szybkości ścinania, kontrolowanym naprężeniu stycznym. Możliwość wykonywania badań w szerokim zakresie temperatur, również przy dużych szybkościach zmiany temperatury.

Badania mogą być wykonywane przy zastosowaniu kilku geometrii pomiarowych tj. równoległych płytek, układu stożek-płyta, układu współosiowych cylindrów. Istnie możliwość przeprowadzania badań próbek o małych objętościach (już od 70 μl). 
Reometr wyposażony jest w dodatkowy moduł (MRD 180) umożliwiający przeprowadzanie pomiarów w polu magnetycznym. Możliwe jest przeprowadzania badań w układzie typu płytka-płyta, o średnicy płytki obrotowej 20mm. Stałe, jednorodne pole magnetyczne generowane jest przez sterowaną prądowo cewkę elektromagnetyczną, która umożliwia wytworzenie strumienia indukcji magnetycznej o dowolnej wartości w zakresie do około 1 T. Reometr wyposażony jest również w specjalistyczne oprogramowanie do archiwizacji i analizy danych pomiarowych. Ponadto w Katedrze wykorzystuje się dodatkowe algorytmy do korekcji i analizy danych pomiarowych opracowane na podstawie literatury oraz własnych doświadczeń.
Cały układ umożliwia przeprowadzanie kompleksowych badań reologicznych w szerokim zakresie szybkości ścinania, temperatury oraz wartości indukcji magnetycznej.

Na rysunku poniżej przedstawiono schemat geometrii pomiarowej  oraz rozkład strumienia indukcji magnetycznej na średnicy płytki pomiarowej - http://www.anton-paar.com/

Stopka