Skip to content ↓

Laboratorium Podstaw Konstrukcji Maszyn i Termowizji

Kontakt

Miejce
Łącznik pomiędzy budynkami B2 i B3 niski parter lab. 09

Opiekun
Dr hab. inż. Krzysztof Michalczyk, prof. AGH
Dr inż. Dariusz Lepiarczyk

Działalność naukowa

Pomimo, że Laboratorium PKM znajdujące się w pomieszczeniu P09,w łączniku budynków B2 i B3 przeznaczone jest głównie do działalności dydaktycznej, jego bogate i nowoczesne wyposażenie umożliwia również prowadzenie działalności badawczo-naukowej. Spośród szerokiego spektrum prac badawczych prowadzonych przez pracowników Katedry można między innymi wymienić:

• Badania z zakresu wytrzymałości elementów maszyn i badania właściwości mechanicznych materiałów elastomerowych.

• Badania charakterystyk statycznych i dynamicznych sprężyn śrubowych oraz metalowo-elastomerowych łączników sprężystych.

• Prace związane z diagnostyką wybranych elementów układów napędowych, w tym przekładni zębatych, sprzęgieł podatnych oraz łożysk ślizgowych z wykorzystaniem technik termowizyjnych.

Działalność dydaktyczna

Podstawy Konstrukcji Maszyn I
WIMiR, I stopień kształcenia, zajęcia laboratoryjne
Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn

Podstawy Konstrukcji Maszyn
WIMiR, II stopień kształcenia,
Kierunek: Inżynieria Mechaniczna i Materiałowa

Oferta współpracy:

Znajdująca się na wyposażeniu laboratorium zmodernizowana maszyna wytrzymałościowa HT-2402 pozwala na przeprowadzanie badań wytrzymałościowych elementów wykonanych z materiałów elastomerowych, z tworzyw sztucznych i z metali. Próby wytrzymałościowe mogą być przeprowadzane jako pojedyncze lub cykliczne quasi-statyczne. W laboratorium możliwe jest przeprowadzenie testów umożliwiających:

  • Wyznaczanie podstawowych parametrów materiałowych metali : dolnej i górnej granicy plastyczności, wytrzymałości na rozerwanie, modułu Younga.
  • Wyznaczanie charakterystyk statycznych metalowych, elastomerowych i elastomerowo-metalowych łączników sprężystych, w tym również tych, pracujących na skręcanie.
  • Wyznaczanie częstości drgań własnych łączników sprężystych oraz ich właściwości tłumiących.
  • Badania układów napędowych z zastosowaniem technik termowizyjnych.
  • Diagnostyka wibroakustyczna układów napędowych. Wyznaczanie wskaźników statystycznych jakości pracy układów napędowych.

Stanowiska badawcze

Maszyna wytrzymałościowa Acumen 3 MTS

Elektrodynamiczna maszyna wytrzymałościowa do badań statycznych i dynamicznych o zakresie częstotliwości ruchu elementu roboczego do 100Hz i zakresie ruchu elementu wykonawczego do 70mm. Maksymalne obciążenie dynamiczne wynosi +-3000N. Maszyna umożliwia przeprowadzanie badań dynamicznych i zmęczeniowych przy zdefiniowanych przez użytkownika parametrach prób w zakresie amplitud przemieszczeń, częstotliwości i obciążeń, w tym: definiowanie przebiegów o płynnie zmieniającej się częstotliwości ruchu siłownika (funkcja frequency sweep), płynnie zmieniającej się amplitudzie ruchu siłownika, realizację badań typu DMA zgodnie z normą ISO 6721, zadawanie obciążenia zarówno w formie kinematycznej jak i dynamicznej. Możliwe jest również odwzorowywanie przebiegów uzyskanych z innych doświadczeń, zapisanych w pliku CSV, definiowanie przebiegów sinusoidalnych, trójkątnych, prostokątnych, trapezowych oraz o kształtach niestandardowych, zdefiniowanych przez użytkownika a także prowadzenie badań trwałościowych.

Maszyna wytrzymałościowa HT-2402

Zmodernizowana statyczna maszyna HT-2402 posiada na wyposażeniu dwa czujniki siły o zakresach 0kN-5kN oraz 0kN-50kN, o klasie dokładności 0,5 zgodnie z PN-EN ISO 376:2011, co umożliwia prowadzenie badań wytrzymałościowych elementów wykonanych z elastomerów, tworzyw sztucznych i metali. Próby wytrzymałościowe mogą być prowadzone przy prędkościach przesuwu trawersy od 0,2mm/min do 120mm/min, lub przy prędkości przyrostu/spadku siły od 0,1kN/min do 50kN/min. Możliwe jest prowadzenie prób jednokrotnych oraz cyklicznych z częstotliwością próbkowania 50Hz oraz ustawianie odmiennych parametrów w cyklu dociążania i odciążania badanej próbki. Maszyna wyposażona jest w stoliki do prób ściskania oraz szczęki do prób rozciągania próbek płaskich o grubości max. 12mm i szerokości max. 50mm.

Maszyna wytrzymałościowa ZDM-10

Zmodernizowana maszyna wytrzymałościowa ZDM-10 wyposażona jest w czujnik siły o zakresie od 0kN do 50kN o klasie dokładności 0,5. Pomiar przemieszczenia trawersy dokonywany jest bezpośrednio za pomocą głowicy pomiarowej współpracującej z inkrementalną listwą magnetyczną o rozdzielczości 1mikrometr i dokładności bezwzględnej 10mikrometrów. Maszyna umożliwia przeprowadzanie prostych prób wytrzymałościowych. Rejestracja przebiegu próby odbywa się przy pomocy oprogramowania CLBWM firmy ZEPWN J.Czerwiński i Wspólnicy, natomiast sterowanie pracą maszyny realizowane jest ręcznie.

Stanowisko do badania sprzężeń ciernych

Stanowisko to umożliwia badania statycznego i kinematycznego współczynnika tarcia wybranych sprzężeń ciernych w sprzęgłach tarczowych ciernych.

Stanowisko do badań układu napędowego

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie badań diagnostycznych układu napędowego pracującego przy zmiennych warunkach obciążenia oraz ustawienia jego elementów. Na stanowisku można wykonywać badania stanu technicznego układu napędowego z wykorzystaniem diagnostyki wibroakustycznej i technik termowizyjnych.

Stanowisko do badania poślizgu sprężystego i sprawności przekładni pasowej z pasem klinowym

Stanowisko to umożliwia obserwację i analizę zjawisk zachodzących w trakcie pracy przekładni pasowej przy zmieniającym się obciążeniu oraz przy różnych wartościach siły napięcia wstępnego pasa

Stanowisko do badania łożyska ślizgowego

Stanowisko to służy do diagnostyki stanu łożyska ślizgowego poddanego obciążeniu promieniowemu z wykorzystaniem techniki termowizyjnej. Umożliwia badanie zjawisk tarciowych i cieplnych, jakie zachodzą podczas pracy łożysk ślizgowych przy różnych warunkach smarowania.

Stopka